Відкриваємо перший єврокубковий тиждень 2025-го року з поєдинків у Стамбулі, Монако, Роттердамі та Ризі. Основний акцент робимо на результативність матчів і сильні сторони фаворитів. Прістібаємось й повний вперед!
«Галатасарай» – «Динамо» Київ
Років п’ять тому скажи, що між киянами і стамбульцями існує ціла прірва в індивідуальному класі гравців й рівні командного взаєморозуміння – подібне висловлювання здивувало б. Але в сьогоденні факт залишається фактом, «динамівці» провалюють єврокубки, а заява колишнього коуча столичних Олександра Хацкевича перед стартом кваліфікації Ліги чемпіонів не відповідає дійсності, де нинішній наставник «Заглембе» говорив про те, що краще зіграти в Лізі Європи й поборотися за весняну кампанію, ніж програвати матч за матчем у головному турнірі на континенті. За наявною логікою виходить так, що настав час знижуватися ще на один поверх, у ЛК?
«Галатасарай», на тлі інших турецьких клубів, має монолітний вигляд у всіх лініях. На початку ігрового року стамбульці провалилися у відбірковому циклі ЛЧ, коли не змогли подолати перешкоду у вигляді «Янг Бойза» (гостьове і домашнє фіаско 2:3 й 0:1 відповідно). Після наявних осічок Осімхен і компанія заграли стабільно, відтоді не програвши жодного поєдинку у всіх турнірах. Наразі турецький чемпіон крокує шостим у турнірній таблиці (12 очок) й аби зберегти місце в топ-8, необхідно брати максимум у заключних турах, адже конкуренти знизу підтискають, маючи скромні відставання в один-два пункти.
Що примітно в результатах «Галатасарая» за підсумками перших шести турів, так це висока результативність. Стамбульці багато забивають, але при цьому дозволяють собі грати з розконцентрацією в обороні, що призводило до пропущених м’ячів проти скромняг у вигляді шведських «Ельфсборга» (4:3) і «Мальме» (2:2), а також латвійського «РФС» (2:2), плюс відзначаємо вікторії над «ПАОКом» (3:1), «Тоттенхемом» (3:2) й мирову з «АЗ Алкмаром» (1:1). Як бачимо, «леви» пропускали у ста відсотках матчів, при цьому на внутрішній арені, в турецькій Суперлізі, «Сарай» має лише п’ятий захист (22 голи). Вперед «Динамо», не підведи бодай із забитим голом!
«Монако» – «Астон Вілла»
Вкрай інтригуючий матч, котрий не поступиться за своїм напруженням будь-якому протистоянню в сьомому турі ЛЧ. «Вілла» – відкриття єврокубкового сезону поряд з двома французькими клубами в особі «Лілля» і «Бреста». Зокрема, особа головного тренера «левів» привертає головну увагу. Емері завжди був єврокубковим бійцем й тим, хто вміє бити точково, по найболючіших місцях у структурі суперника. За прикладом далеко ходити не треба – домашня звитяга над «Баварією» (1:0), де іспанський фахівець зводив Компані до школи, показавши майстер-клас в плані прагматизму і вміння вичавлювати максимум із можливого.
А ось «монегасків» лихоманить після листопадової міжнародної паузи, де починаючи з 27-го числа останнього місяця осені «червоно-білі» вже встигли зазнати 7 поразок, попутно вилетівши з 1/16-ї фіналу Кубка Франції від «Реймса», за наявний відрізок (грудень-січень) вигравши лише два поєдинки. До слова, обидві принципові битви проти «ПСЖ» підопічні Аді Гюттера теж програли (2:4 в рамках Ліги 1 + 0:1 у фіналі Суперкубку Франції). У Лізі чемпіонів Емболо і співтовариші також завершили 2024-й рік на негативній ноті, капітулювавши перед «Бенфікою» в домашніх умовах (2:3) і «Арсеналом» на «Емірейтс» (0:3).
У наявній зустрічі є сенс звернутися до пані статистики. «Монако» – конвейєр порушень правил у французькій першості, де на собі даний колектив збирає 13.7 фолів, тоді як на супернику здійснює порушень 13.6 разів за поєдинок. На туманному альбіоні «віллани» також можуть похвалитися високими показниками в плані спровокованих фолів на собі – 13.0 (друге місце після «Тоттенхема»), та й самі бірмінгемці порушують в достатку за мірками АПЛ – 11.9. На даний час доби стата фолів відсутня в лінії, а значить звернемо увагу на альтернативний варіант у вигляді підвищеної частоти карток жовтого кольору.
«Феєнорд» – «Баварія»
Після того, як на полях ЛЧ мюнхенці зазнали двох поспіль фіаско від «Астон Вілли» (0:1) і «Барселони» (1:4), переможна серія «рекордмайстера» досягла трьох матчів в ряд, що дозволило підопічним Компані максимально наблизитися до заповітної топ-8, на відстань одного пункту (12 – 13). У Бундеслізі справи у Кейна і співтоваришів також йдуть на відмінно, де він-стрік вже досяг чотирьох зустрічей, три з яких були виграні вже у 2025 році протягом одного тижня, з 11-го січня по 18-е, де жертвами гегемона німецького футболу стали глабдахська «Боруссія» (1:0), «Хоффенхайм» (5:0) і «Вольфсбург» (3:2).
Головне досягнення роттердамців в ході першої половини сезону – це камбек на «Етіхад», коли вдалося уникнути поразки за рахунку 0:3 (підсумкові 3:3). А от відносно виступів на внутрішній арені, тут у «Феєнорда» не все йде гладко. Головним конкурентам в особі ПСВ та «Аякса» «гордість півдня» поступилися всуху (0:3 й 0:2 відповідно), так само як і за підсумками 19 турів Ередивізі підопічні Бріана Пріске займають низьку четверту позицію, пропустивши вперед навіть «Утрехт». Підсумок: гра на два фронти вимотує й під завісу групового етапу нідерладцям вкрай важко буде включитися в боротьбу за першу вісімку.
Рік 2024-й «Феєнорд» завершив вищезгаданою поразкою від Ейндховена з різницею в три голи, як і свій перший матч у 2025-му роттердамці програли ще одному прямому конкуренту за найвищі місця в особі «Утрехта» (1:2). Третій матч поспіль без перемог в рамках Ередивізі «гордість півдня» провела із середняком «Віллем ІІ» і вкторе втрата залікових балів (1:1) й того на рахунку віце-чемпіона Нідерладів одне очко у трьох крайніх поєдинках. Питання: як з подібними показниками можна взагалі на щось розраховувати у протистоянні з одним із кандидатів на перемогу у Лізі чемпіонів? Кейн прагне взяти свої перші титули й оступатися на даному супернику точно не збирається.
«РФС» – «Аякс»
Амстердамці у чудовій формі на початок 2025-го року. Провали в першій половині грудня залишилися позаду, коли по черзі «євреї» поступалися «Лаціо» на полях Ліги Європи (1:3) і «АЗ Алкмару» у внутрішній першості (1:2). Наразі у «Аякса» чотири вікторії поспіль, котрі дозволили наблизитися до лідера чемпіонату ПСВ на відстань одного пункту (45 – 46). Примітно, що Франческо Фаріолі вдалося впровадити свій італійський стиль у яскравий нідерландський футбол, граючи ефективно в атаці, але при цьому діючи максимально надійно в оборонному аспекті (найкращий захист у лізі), що й доводить статистика пропущених (17).
У чемпіона Латвії сезон добіг кінця ще в першій половині листопада місяця, де за підсумком представник столиці випередив свого георафічного сусіда (ФК «Ригу») на скромні три пункти (90 – 87). Після завершення чемпіонату «РФС» зіграв лише два офіційні поєдинки, в рамках Ліги Європи по черзі поступившись «ПАОКу» (0:2) і «Маккабі» Тель-Авів (1:2), тим самим «сині» затвердили себе в статусі одного з аутсайдерів турніру, маючи в активі скромні два бали, котрі були оформлені саме в домашніх стінах проти «Галатасарая» (2:2) і «Андерлехта» (1:1). До слова, проти обох суперників латишам довелося відіграватися з 0:2 і 0:1 відповідно.
З огляду на відсутність у рижан належної ігрової праткики, де в наявності можна перелічити виключно контрольні поєдинки проти посередніх опонентів, є всі підстави повірити у впевнену вікторію фаворита. За підсумками стартових шести турів «Аякс» крокує на 11-му місці (10 очок), в той час як від заповітної восьмої позиції (від «Рейнджерс») «євреїв» відокремлює лише один пункт. Особливу увагу приділяємо результативності амстердамців у нинішньому розіграші – 14 забитих. Більше за «аяксидів» забиває лише дві команди ЛЄ – «Ліон» і «Галатасарай» (по 15 точних ударів). Вибір зупиняємо на голах гостей в обох 45-хвилинках.